Webinar „Zasady sadzenia młodych drzew i ich efektywna pielęgnacja”
Do pobrania:
Drzewa w miastach są niezwykle cennym i niezastąpionych elementem błękitno-zielonej infrastruktury. Pełnią szereg funkcji ekosystemowych, które umożliwiają komfortowe życie w miastach, poprzez m.in. oczyszczanie powietrza czy łagodzenie miejskich wysp ciepła. W związku z ociepleniem klimatu i antropopresją zwiększanie ilości drzew rosnących w mieście jest szczególnie ważne. Jednak, aby drzewa tworzyły korzyści środowiskowe istotne staje się zadbanie o właściwe posadzenie młodych drzew oraz ich efektywną pielęgnację, tak aby zminimalizować niekorzystny wpływ miasta na drzewa i zapewnić optymalne warunki wzrostu.
Program webinaru:
- Dobór gatunków do nasadzeń – wskazanie drzew wrażliwych na antropopresje oraz rekomendacja gatunków na szczególnie trudne warunki miejskie
- Specyfika gleb miejskich i ich wpływ na rozwój młodych drzew.
- Omówienie pozostałych warunków siedliskowych i ich wpływu na rozwój młodych drzew.
- Wady materiału szkółkarskiego (korona, pień, system korzeniowy). Przedstawienie wad, które nie powinny być akceptowalne, a które mogą być warunkowo akceptowalne. Pokazanie wykopanego systemu korzeniowy drzewa w celu omówienia wszystkich wad wynikających z uprawy drzewa na szkółce i jego dalszego wzrostu w gruncie.
- Zaprezentowanie wybranych zagadnień dotyczących jakości materiału szkółkarskiego na podstawie badań naukowych wykonanych na Uniwersytecie Floryda.
- Skutki niewłaściwego transportu drzew ze szkółek – przykłady
- Jutowanie pni, a bielenie – którą metodę wybrać aby ochronić pień drzewa?
- Skutki niewłaściwego posadzenia drzew
- Zasady właściwego posadzenia drzew
- Metoda sadzenia drzew w trudnych warunkach gleb miejskich przy zastosowaniu studni napowietrzających
- Wady i zalety wybranych materiałów do ściółkowania
- Podlewanie młodych drzew –zasady stosowania worków do podlewania oraz częstotliwość podlewania do gruntu
- Pielęgnacja młodych drzew.
- Czy należy ciąć drzewa po posadzeniu? Kiedy zacząć cięcie drzew? W jaki sposób zaplanować cięcie drzew w okresie intensywnego wzrostu drzewa?
Prowadzenie: Tomasz Maksym, Pracownia Dendrologiczna Viridis
leśnik z wykształcenia, absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ukończył także międzyuczelniane studium podyplomowe Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW – SGH. Pracował jako edukator w Ogrodzie Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie Polskiej Akademii Nauk. Od 2012 r. jako pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie uzgadniał decyzje zezwalające na usunięcie drzew i krzewów na obszarach szczególnego zagrożenia powodziowego oraz na usunięcie drzew z pasa drogowego drogi publicznej. Prowadził postępowania w sprawie wydawania zezwoleń na czynności podlegające zakazom w stosunku do zwierząt, roślin i grzybów objętych ochroną gatunkową oraz prowadził postępowania dotyczące wyliczenia wysokości odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową. Swoją pracę dotyczącą dendrologii oraz prawa ochrony zadrzewień miejskich kontynuował w Wydziale Zezwoleń na Usunięcie Drzew i Krzewów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, a następnie jako dendrolog w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy. W ZZW brał czynny udział w tworzeniu wszystkich standardów składających się na Kartę Praw Drzew (standardów m.st. Warszawy dotyczących ochrony terenów zieleni) oraz koordynował cały proces, a także był inicjatorem i uczestniczył w opracowaniu Standardu tworzenia nawierzchni przyjaznych drzewom. Autor zrębu Instrukcji dokonywania przeglądów drzew, dokumentu innowacyjnego, przyjętego Zarządzeniem prezydenta m.st. Warszawy jako obowiązujący wszystkie jednostki m.st. Warszawy. Prelegent licznych warsztatów, szkoleń, konferencji i zajęć edukacyjnych.