Warsztaty szkoleniowe „ZIELEŃ NA TERENACH ZURBANIZOWANYCH, A MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO”
Do pobrania:
program warsztatów szkoleniowych (pdf)
pobierzUstawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw została opublikowana 24 sierpnia i będzie wchodzić w życie etapami. Część przepisów wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy, ale część, zgodnie z art. 78, wejdzie w życie z początkiem 2025 i 2026 roku.
W związku z powyższym zapraszamy na warsztaty praktyczne gdzie omówimy najważniejsze zmiany, z którymi będą musiały poradzić sobie samorządy. Podczas spotkania oprócz wykładu i przykładów praktycznych zapisów stosowanych w mpzp z zakresu przyrody, Uczestnicy będą mieli przygotowane case study, gdzie sami będą mogli sprawdzić siebie i zaproponować zapisy dotyczące zieleni.
Zapraszamy do zapoznania się z programem warsztatów szkoleniowych.
Prowadzenie:
Paweł Lisicki – architekt krajobrazu z ponad 40-letnim stażem pracy w projektowaniu oraz nadzorze realizacji inwestycji jak i zarządzaniu procesami w ochronie środowiska. Przez wiele lat związany z samorządem warszawskim, gdzie pełnił m.in. funkcje zastępcy dyrektora Biura Ochrony Środowiska oraz Miejskiego Architekta Krajobrazu czy przewodniczącego Komisji Kształtowania i Ochrony Krajobrazu w Unii Metropolii Polskich. Obecnie właściciel firmy Semper Viridis. Absolwent SGGW, ukończył studia podyplomowe z Ochrony i Kształtowania Środowiska oraz Zarządzania w Administracji Publicznej.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw – co się zmieni?
- Ustawa weszła w życie 24 września 2023 r.
- Plan ogólny gminy zamiast Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania
przestrzennego. Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego i będzie obligatoryjny
dla całej gminy. Uchwalenie wymagane do 31 grudnia 2025 r. - Zintegrowany plan inwestycyjny jako nowa forma planu miejscowego zamiast
ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wydawanej na podstawie
tzw. specustawy mieszkaniowej. - Zwiększenie roli społeczeństwa, m.in. wydłużenie konsultacji z 21 do 28 dni,
informacja o planie w języku niespecjalistycznym. - Nowe cele planowania przestrzennego, m.in. potrzeby zrównoważonego rozwoju (definicja zgodnie z POŚ), wykluczenie budowy na terenach zalewowych (zapobieganie poważnym awariom).
Dziękujemy za udział w warsztatach szkoleniowych – fotorelacja jest na naszym FB