Szkolenie Rozpoznawanie i możliwości ograniczania chorób drzew i krzewów oraz trawników rekreacyjnych w zieleni miejskiej
Środowisko miejskie nie stwarza drzewom i krzewom warunków umożliwiających ich właściwy wzrost i rozwój. W miastach możliwości rozwoju zarówno roślin, jak i zasiedlających je patogenów nie są spotykane w naturalnych zbiorowiskach przyrodniczych. Silnie zaburzone relacje pomiędzy rośliną (drzewem) i jej patogenami a środowiskiem miejskim sprawiają, że na terenach zurbanizowanych niekorzystne warunki do życia roślin ułatwiają na tych osłabionych gospodarzach rozwój wielu szkodliwym organizmom. W ten sposób problem zdrowotności drzew i krzewów w warunkach miejskich jest bardzo złożony, a powszechnie praktykowane sposoby ochrony odbiegają w sposób zasadniczy od tych spotykanych w innych gałęziach ogrodnictwa i leśnictwa, o czym szeroko będzie mowa w trakcie szkolenia.
Materiałami do szkolenia była płyta CD z prezentacją wyświetlaną podczas szkolenia.
Prowadzenie: dr inż. Janusz Mazurek
absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Członek Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni. Przez wiele lat pracował w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Obecnie prowadzi własną działalność w zakresie doradztwa w ochronie i nawożeniu roślin ogrodniczych. Autor wielu opracowań, opinii i ekspertyz z zakresu zdrowotności roślin w zieleni miejskiej. Współautor opracowania pt. „Profilaktyka chorób drzew miejskich. Zalecenia bio-asekuracji”.
Dziękujemy dr inż. Januszowi Mazurkowi za poprowadzenie szkolenia i Uczestnikom za miłą atmosferę.