Modelowanie hydrauliczne sieci wodociÄ…gowej
Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z możliwościami jakie daje modelowanie hydrauliczne sieci wodociągowych. Szkolenie miało charakter warsztatów, podczas których uczestnicy nabyli podstawowe przygotowanie do samodzielnego tworzenia modeli hydraulicznych sieci wodociągowej w oparciu o popularny program Epanet 2. oraz posiedli odpowiednią wiedze w zakresie wymagań dla programów komercyjnych. Spotkanie odbyło się po raz szósty.
Program jest bezpłatny udostępnianymi bez ograniczeń wraz z kodami źródłowymi (open source) przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (US EPA) i może być używany przez przedsiębiorstwa wodociągowe do budowy własnych modeli.
Model hydrauliczny jest cyfrowym odwzorowaniem sieci i pozwala na obserwację zjawisk w niej zachodzących oraz wpływu rożnych czynników na pracę sieci. Za pomocą Epanet 2.0 można tworzyć modele dynamiczne pozwalające na obserwację pracy sieci zmienną w czasie.
Zadaniem modelu hydraulicznego sieci wodociÄ…gowej jest pomoc przy racjonalnym zarzÄ…dzaniu sieciÄ… wodociÄ…gowÄ… w zakresie:
- regulacji przepływów i ciśnień,
- doboru: średnic rurociągów, pomp, zbiorników sieciowych,
- wykrywania awarii i stanów nietypowych,
- sterowania pracÄ… sieci w sytuacjach awaryjnych i remontowych,
- rozbudowy i przebudowy sieci (przyłączania nowych odbiorców i dzielnic, zmiany sposobu zasilania),
- badania wpływu sieci wodociągowej na jakość wody.
 Prowadzenie: dr inż Paweł Grajper, dr inż. Grzegorz Ścieranka (PŚ).
Po szkoleniu Uczestnicy wypoczywali na Termach Uniejów, a kolacja odbyła się w kręgielni.
Â
Dziękujemy Wykładowcom oraz Uczestnikom za miłą atmosferę i udział w spotkaniu.