Szkolenie Mała architektura w przestrzeni publicznej
|
Mała architektura jest nieodłącznym elementem przestrzeni, w której żyjemy. Należą do niej m.in. ławki, latarnie, kosze na śmieci, czy schody terenowe.
Podczas szkolenia zaprezentowane zostaÅ‚y zasady projektowania obiektów maÅ‚ej architektury oraz przepisy i normy w tym zakresie. Spotkanie poprowadziÅ‚a dr inż. Hanna MarszaÅ‚ek (Uniwersytet Przyrodniczy we WrocÅ‚awiu) – wykÅ‚adowca na kierunku Architektura krajobrazu, prowadzi zajÄ™cia m.in. z zakresu konstrukcji elementów maÅ‚ej architektury oraz przystosowania przestrzeni publicznej dla osób niepeÅ‚nosprawnych.
W pierwszej sesji tematycznej omówione zostały zagadnienia związane z przygotowaniem terenu, w tym rodzaje gruntu, zasady posadowienia fundamentu oraz materiałowe i konstrukcyjne rozwiązania podbudowy nawierzchni chodników i ścieżek.
Drugi blok tematyczny poświęcony był rozwiązaniom konstrukcyjnym i materiałowym takim jak m.in. schody terenowe i pochylnie oraz ścianki, murki oporowe i gabiony. Dr Marszałek podkreśliła, że projektując schody, czy pochylnie należy uwzględnić ich funkcjonalność w odniesieniu do wszystkich użytkowników. W przypadku schodów istotna jest ich proporcja (odpowiednia wysokość i szerokość stopnia oraz ilość stopni w biegu), a także odpowiednio przygotowana balustrada.
Tematem przewodnim ostatniej sesji była iluminacja oraz oświetlenie terenów zieleni i małej architektury. Omówione zostały sposoby oświetlania, kierunek i natężenie kierowanego światła.
Podczas szkolenia nie zabrakło także ciekawych przykładów zarówno prawidłowo jak i błędnie wykonanych obiektów małej architektury.
Dziękujemy Wykładowcy, Uczestnikom oraz Patronom Medialnym.
program szkolenia Mała architektura w przestrzeni publicznej (pdf)
Jeżeli nie mogłeś uczestniczyć w szkoleniu, a zależy Tobie na materiałach – kliknij na link, a dowiesz się więcej.