Profesjonalne usługi szkoleniowe z zakresu ochrony środowiska

Zadzwoń lub napisz: +48 792 989 033 szkolenia@dendros.pl

Szkolenia

Kategoria: Zrealizowane w 2009r.

II Konferencja Zarządzanie Zielenią Miejską

Termin: 5-6 marca, Poznań

5-6 marca br. w Poznaniu odbyła się II Konferencja Zarządzanie Zielenią Miejską. Sponsorem generalnym była firma John Deere Polska, która oprócz wystąpienia przeprowadziła przed hotelem pokaz sprzętu do pielęgnacji zieleni miejskiej. 

Zgodnie z sugestiami Uczestników z zeszłego roku I sesja prawna była poświęcona pozycji prawnej architekta krajobrazu. Krzysztof Gruszecki mówił: „doszło do kuriozalnej sytuacji – wykształciła się profesja jaką jest architekt krajobrazu który posiada kwalifikacje do projektowania szeroko rozumianych terenów zieleni, którzy nie mogą samodzielnie realizować zadań z tego zakresu. Jednocześnie osoby posiadające uprawnienia do projektowania i nadzorowania wykonywania robót budowlanych nie posiadają kwalifikacji do projektowania terenów zieleni zorganizowanej. Powinno dojść do wprowadzenia rozwiązań zobowiązujących do tego aby prace budowlane związane z zagospodarowaniem zieleni były projektowane i nadzorowane przez architektów krajobrazu. W praktyce mogłoby to polegać na przyznaniu przedstawicielom tej profesji uprawnień budowlanych w ograniczonym zakresie oraz przez wprowadzenie rozwiązań zobowiązujących podmioty posiadające uprawnienia budowlane bez ograniczeń do współpracy z architektami krajobrazu w przypadku przedsięwzięć związanych z urządzaniem zieleni. Takie rozwiązanie gwarantowałoby odpowiednią jakość prac ingerujących w stan zieleni na terenie miast i wsi. Oczywiście w takim przypadku należałoby precyzyjnie doprecyzować kiedy i w jakim zakresie niezbędny byłby udział w projektowaniu i nadzorowaniu architekta krajobrazu”.
Interesujący wątek poruszył prof. dr hab. inż. Marek Siewniak, który dotyczył metod oceny drzew i ich stanu zdrowotności. Nie zabrakło tematów związanych z zaleceniami jakościowymi materiału szkółkarskiego oraz sposobów zwalczania szkodników i chorób roślin. Uczestnicy dostali od Związku Szkółkarzy Polskich broszurkę zaleceń jakościowych ozdobnego materiału szkółkarskiego oraz katalog szkółkarzy na 2009 rok. Zaprezentowano również podczas sesji Zarządzanie Zielenią Miejską sposoby zarządzania i przepływu pieniędzy na utrzymanie zieleni w: Katowicach, Elblągu, Lublinie oraz Bydgoszczy.  
Po panelu dyskusyjnym Uczestnicy wzięli udział w szkoleniu kiperskim, gdzie mieli okazję nie tylko zdegustować piwa z różnych zakątków świata, ale także je poczuć wszystkimi zmysłami (wzrokiem, słuchem, węchem i smakiem).W drugim dniu obrad dużym zainteresowaniem cieszył się wykład na temat kosztorysowania prac związanych z zielenią miejska. Oprócz tego poruszono problematykę bezpiecznych i atrakcyjnych placów zabaw i programu „Posprzątaj to nie jest kupa roboty” Urzędu Miasta Łodzi. Podczas konferencji uczestnicy zadawali wiele pytań – problemów, z którymi borykają się w życiu codziennym, a dzięki wymianie doświadczeń można formułować plany działań na przyszłość unikając błędów. 

pdficon_small program  II konferencji Zarządzanie Zielenią Miejską (klinknij na link)

Dziękujemy sponsorowi firmie John Deere Polska, patronom medialnym, Uczestnikom i zapraszamy do galerii zdjęć z konferencji.

Jeżeli nie mogłeś uczestniczyć w  konferencji, a zależy Tobie na materiałach  – kliknij na link, a dowiesz się więcej.