Profesjonalne usługi szkoleniowe z zakresu ochrony środowiska

Zadzwoń lub napisz: +48 792 989 033 szkolenia@dendros.pl

Szkolenia

Kategoria: Zrealizowane w 2008r.

Konferencja Zieleń Przydrożna

Termin: 29-30 września 2008, Poznań
W dniach 29-30.09 odbyła się w Poznaniu konferencja poświęcona zieleni przydrożnej. Zebrała się 110 osobowa grupa: architektów krajobrazu, ogrodników, drogowców, leśników ale też sympatyzujących z branżą zieleni – architektów.
Wraz z rozbudowującą się siecią dróg powstaje coraz istotniejszy krajobraz komunikacyjny. Przebywamy w nim coraz dłużej, a roślinności przypisuje się liczne funkcje. Podczas konferencji przedstawione zostały problemy z projektowaniem, kształtowaniem oraz utrzymaniem zieleni przydrożnej. Zgodnie z oczekiwaniami wypłynął problem z jednej strony chęci, woli potrzeby a nawet obowiązku kształtowania zieleni przydrożnej a drugiej strony lekceważenie go w projektowaniu, budowie i utrzymaniu zieleni w trakcie eksploatacji. Padały postulaty o nieodzowności udziału branży zieleni w całokształcie tworzenia i eksploatowania dróg.
Pojawił się problem opracowania i sformułowania wytycznych projektowych i pielęgnacyjnych przy nowo budowanych ciągach. Powinny być one własne polskie dostosowane do naszych warunków geologicznych, siedliskowych i klimatycznych. Przedstawione zostały cenne próby nowatorskich rozwiązań proekologicznych w zakresie doboru roślin, muraw krajobrazowych. Z drugiej strony dał się zauważyć brak prób skorzystania z istniejących dobrych, i w pełni adaptowalnych zasad i wytycznych w wielu krajach europejskich. Bliskie siedliskowo, krajobrazowo regiony nizin niemieckich, ale też sprawdzone rozwiązania francuskie, czeskie powinny ułatwić nam własne rozwiązania.
Duże zainteresowanie jak zwykle wzbudziły zagadnienia prawne ochrony, utrzymania roślinności komunikacyjnej. Przedyskutowane zostały niedociągnięcia w przepisach prawnych.

Sponsorami spotkania były firma Planta Sp. z o.o oraz Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.
Patronat medialny nad konferencją objęli: www.architekturakrajobrazu.info, www.obo.pl, www.swiatogrodow.pl, www.ekologia.pl, www.edroga.pl , Magazyn Autostrady, Polskie Drogi. 

pdficon_small program konferencji Zieleń Prydrożna (kliknij na link)

Jeżeli nie mogłeś uczestniczyć w  konferencji, a zależy Tobie na materiałach  – kliknij na link, a dowiesz się więcej.

Dziękujemy uczestnikom i wykładowcom za dyskusję i ciekawą wymianę poglądów.
Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć.

Następna edycja konferencji odbędzie się za rok – zapraszamy!