Profesjonalne usługi szkoleniowe z zakresu ochrony środowiska

Zadzwoń lub napisz: +48 792 989 033 szkolenia@dendros.pl

Szkolenia

Kategoria: Zrealizowane w 2008r.

Konferencja Zarządzanie Zielenią Miejską

Termin: 27-28 marca 2008, Poznań

27-28 marca br. w Poznaniu odbyła się Konferencja Zarządzanie Zielenią Miejską. Uczestniczyło w niej blisko 130 osób. Honorowy patronat nad konferencja objął Ryszard Grobelny – Prezydent Miasta Poznania. Patronat medialny nad konferencją objął portal www.swiatogrodow.pl, e.ogrodnik.pl oraz www.architekturakrajobrazu.info

     Podczas konferencji uczestnicy zadawali wiele pytań – problemów, z którymi borykają się w życiu codziennym. Większość z nich dotyczyła przepisów prawnych (zezwoleń na wycięcie drzew lub krzewów, opłat i kar za usuwanie drzew a także tymczasowości posadzenia drzew i krzewów na obszarach zurbanizowanych). Interesujący temat poruszył gość z Niemiec dr Schulz, który omówił m. in schemat kontroli drzew zgodny z wytycznymi FLL (Stowarzyszenia ds. budowy i architektury krajobrazu), a także zasady szkolenia i egzaminowania kontrolerów drzew. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład na temat finansowania zieleni ze środków UE. Zaprezentowano też innowacyjne pomysły takie jak Park Przygody we Wrocławiu – etapy jego budowy i początki funkcjonowania. Jedna z sesji obrad poświęcona była na tzw. pokaz miast (Piły, Warszawy, Częstochowy, Krakowa, Torunia oraz Puław) i sposobów ich zarządzania zielenią miejską. Dzięki tej wymianie doświadczeń i osiągnięć, a także omówieniu problemów inne miasta mogą formułować plany działań na przyszłość unikając błędów.

   Wnioskiem z konferencji podkreślanym przez wszystkich jest brak wytycznych i zasad działania takich jak np. normy duńskie – które mówią o jakości materiału szkółkarskiego, sposobie sadzenia oraz pielęgnacji. Wskazywano również na potrzebę współpracy i wymianę informacji na temat polityki, kompetencji, planowania przestrzennego i ochrony zieleni miedzy architektami, planistami, szkółkarzami a urzędnikami.

Przed hotelem jak i w sali gdzie odbywała się przerwa kawowa zostały zorganizowane stoiska firm promujących się, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z nowościami w zieleni miejskiej.
Sponsorami konferencji była firma Stiga, Husqvarna i Terra.

„Wszyscy działamy na rzecz zieleni miejskiej – ważne, aby elementy zieleni mobilnej nie były zamiast, tylko jako dodatek drzew i krzewów w mieście” –  tym zdaniem opiekun merytoryczny Prof. Marek Siewniak zakończył obrady. 

pdficon_small program konferencji Zarządzanie Zielenią Miejską (kliknij na link)

Jeżeli nie mogłeś uczestniczyć w  konferencji, a zależy Tobie na materiałach  – kliknij na link, a dowiesz się więcej.

 DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ UCZESTNIKOM, SPONSOROM – FIRMIE STIGA, HUSQVARNA ORAZ TERRA I ZAPRASZAMY NA KOLEJNE KONFERENCJE DOTYCZĄCE ZIELENI!