Ochrona gatunkowa w procesie usuwania drzew i krzewów
Podstawowym instrumentem prawnym mającym zapewnić właściwą ochroną drzew i krzewów wchodzących w skład zieleni miejskiej są zezwolenia na ich usunięcie. Analizując podstawy prawne trzeba uwzględnić, że drzewa lub krzewy mogą być siedliskiem innych gatunków chronionych roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną na podstawie ustawy o ochronie przyrody. W związku z tym organ administracji prowadząc postępowanie w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów powinien ustalić, czy w ocenianym miejscu nie występuje któryś z gatunków chronionych wymienionych odpowiednio w rozporządzeniu Ministra Środowiska.
Wśród Uczestników został rozlosowany voucher o wysokości 1000 zł na wycieczkę  w sezonie 2014/15 z katalogu Biura Podróży Frater.
Prowadzenie: mgr inż. Michał Mydłowski – absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie, kierunek Ochrona Zasobów Leśnych; pracownik resortu ochrony przyrody z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie ochrony przyrody; autor inwentaryzacji przyrodniczych, opracowań planistycznych w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego, referatów i prelekcji dotyczących ochrony przyrody, w szczególności ochrony gatunkowej; ekspert ornitolog w PROW 2007-2013
Celem szkolenia było:
1. Podniesienie świadomości prowadzących postępowania w zakresie usuwania drzew i krzewów odnośnie znaczenia ochrony gatunkowej i ochrony bioróżnorodności.
2. Zapoznanie z gatunkami chronionymi, zasiedlającymi drzewa, krzewy i zadrzewienia.
3. Zapoznanie ze sposobami identyfikacji gatunków chronionych w trakcie oględzin oraz z metodami inwentaryzacji.
4. Analiza prawnych aspektów ochrony gatunkowej.
5. Analiza sytuacji problematycznych (np. ochrona gatunkowa, a zagrożenie bezpieczeństwa).
Przekazywana podczas zajęć wiedza teoretyczna ilustrowana była licznymi przykładami zdjęć.
Dziękujemy Wykładowcy i Uczestnikom za udział w szkoleniu.
Â