Profesjonalne usługi szkoleniowe z zakresu ochrony środowiska

Zadzwoń lub napisz: +48 792 989 033 szkolenia@dendros.pl

Szkolenia

Kategoria: Zrealizowane w 2014 r

VII konferencja Zarządzanie Zielenią Miejską

Termin: 10-11 kwietnia 2014r., Poznań

VII edycja konferencji Zarządzanie Zielenią Miejską odbyła się 10-11 kwietnia 2014 roku w Poznaniu i zgromadziła liczne grono przedstawicieli urzędów, zarządów zieleni miejskiej, przedsiębiorstw komunalnych i architektów krajobrazu.

Patronat honorowy nad spotkaniem objął Prezydent Miasta Poznania, a spotkanie odbyło się przy współudziale Zarządu Zieleni Miejskiej dzięki któremu Uczestnicy zwiedzili parki zieleni w Poznaniu. Opiekunem merytorycznym konferencji był dr hab. inż. Marek Siewniak  (Europejska Rada ds. Drzew).

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Poznania

logo_POZnan_rgb

Współpraca:

zzm_nowe logo

„Miejsce reprezentacyjne to przestrzeń wymagając starannego i przemyślanego zagospodarowania. Wśród wielu funkcji mieście reprezentacyjnych za najważniejszą uznaje się wzbudzenie pozytywnych emocji u osób odwiedzających te miejsca, dobrego wrażenia a nawet zachwytu” – tak rozpoczął swoje wystąpienie Grzegorz Falkowski ze Związku Szkółkarz Polskich. Po czym opowiedział o specyfikacji miejsca uprawy a także roślinach, które np. poprzez wyrazisty pokrój sprawdzają się do takich miejsc. Kolejne wystąpienie opiekuna merytorycznego konferencji traktowało o ekspertyzach drzew i ich metodach, przydatności i wiarygodności. Profesor Siewniak krok po kroku opowiedział jakie elementy powinno takie opracowanie zawierać. Wszelkie prace inwestycyjne związane z istniejącymi i projektowanymi terenami zieleni, obiektami architektury krajobrazu wymagają odpowiedniego zaplanowania i przygotowania. Inwestorzy którzy chcą być pewni wyniku dobrze zainwestowanych pieniędzy powinni opierać się na wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistach. Wymagania stawiane w stosunku do projektanta zieleni , weryfikatora oraz inspektora nadzoru ds. zieleni na etapie usług omówiła szczegółowo architekt krajobrazu – Katarzyna Łowicka (Proinwestycja).

Drugą sesję rozpoczął wykład Łukasza Głowacza (Pracownia Architektury Krajobrazu – Głowacz) który przedstawił ciekawe i nowatorskie rozwiązania dotyczące zagospodarowania przestrzeni publicznej. W sesji tej Uczestnikom zaprezentowane zostały róże dwóch firm – Boot & Hortorus (Marta Kawka) oraz Rosa Ćwik (Andrzej Ćwik). Natomiast o roślinach cebulowych i ich zastosowaniu do kwietników by podnieść ich walory estetyczne opowiedziała Patrycja Królik (Gospodarstwo Ogrodnicze Bogdan Królik). Kolejnym tematem była idea SLOW ParkProjekt czyli ogólnopolska akcja społeczna upiększająca parki i skwery którą zaprezentowała Jolanta Kamińska (Top Media & Publishing House Sp. z o.o.). Budowa systemów nawadniania w Polsce to historia ostatnich kilkunastu lat. Najpierw powstały pojedyncze instalacje – dziś nawadnianiem objęte są liczne parki, skwery, ronda i pasy drogowe – mówił Ryszard Łukowicz (Adviser ). Omówił on przykład inwestycji wykorzystującej wodę deszczową i wody drenarskie do nawadniania zieleni czyli Termy Maltańskie.

Po obiedzie rozpoczęła się sesja pt. zawłaszczenie kultur przez naturę – do tematu wprowadziła arch. Ewa Nekanda –Trepka (Muzeum Historyczne m. st. Warszawy). Myśl kontynuowała dr inż. Dorota Sikora (SGGW) oraz Barbara Werner (Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie) oraz dr inż. Jadwiga Środulska-Wielgus (PK) która opowiedziała o zieleni w sukcesyjnym krajobrazie warownym. Wszyscy zgodnie twierdzili że powinniśmy zadbać aby kultura jak i przyroda stały się fundamentem zrównoważonego rozwoju naszego środowiska. Bogactwo naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego powinno być prawidłowo odczytywane i chronione bo są wspólnym uzupełniającym się dziedzictwem.

Drugi dzień obraz poświęcony był zarządzaniu zielenią miejską. Burmistrz Bytomia Odrzańskiego – Jacek Sauter – w nietuzinkowy sposób przedstawił podejście do zieleni z perspektywy 20 lat pracy. Podkreślił, iż przyszłość miasta zależy od dobrze utrzymanych i atrakcyjnych pod względem turystycznym i rekreacyjnym terenów zieleni. Uczestnicy mieli także okazję posłuchać o zieleni w Kętrzynie, który przedstawiła ogrodnik miasta Ewa Sadowska oraz o zarządzaniu terenami zieleni miejskiej w Sopocie –przedstawionym przez Monikę Sawicką-Menkine (ZDiZ). Konferencję zwieńczył wyjazd techniczny podczas którego Małgorzata Sobieszczyk – kierownik oddziału nadzoru nad zielenią parkową ZZM w Poznaniu – pokazała i opowiedziała o wybranych terenach zieleni.

 

Program konferencji ZZM (pdf)  aktualizacja 24.03

 

Wśród Uczestników konferencji została rozlosowana nagroda – wycieczka 6 -dniowa Austria-Słowacja-Węgry

Sponsor wycieczki:logo 2012

Dziękujemy opiekunowi merytorycznemu, Zarządowi Zieleni  Miejskiej w Poznaniu, wykładowcom, firmom promującym się oraz Uczestnikom za udział w spotkaniu.

Do zobaczenia za rok w Szczecinku!