Profesjonalne usługi szkoleniowe z zakresu ochrony środowiska

Zadzwoń lub napisz: +48 792 989 033 szkolenia@dendros.pl

Szkolenia

Kategoria: Zrealizowane w 2010r.

Konferencja Parki i zieleńce w mieście

Termin: 18-19 lutego 2010r., Hotel Ikar, Poznań

Wielu z nas długo czekało na konferencję poświęconą parkom i zieleńcom – tymi słowami rozpoczęła spotkanie prof. dr hab. Urszula Nawrocka-Grześkowiak (ZUT w Szczecinie), opiekun merytoryczny spotkania, które odbyło się w dniach 18-19 lutego 2010r w Poznaniu.

Program pierwszego dnia konferencji poświęcony był projektowaniu oraz przebudowie parków i zieleńców. Wymagania prawne konserwatora przy rewaloryzacji parków miejskich przedstawiła Marta Jankowska z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, która zwróciła uczestnikom uwagę by korzystali z zaleceń konserwatorskich już na etapie koncepcji planistycznej oraz w trakcie przygotowania projektu, tak by możliwie jak najszybciej uzyskać stosowne pozwolenie. Z kolei Małgorzata Haas-Nogal (Studio Architektury Krajobrazu „Ha-art”) zaprezentowała przykłady przebudowy parków (m.in. ogrodu „Różanka” w Szczecinie) od etapu koncepcji do realizacji.

Bardzo ciekawe, nowatorskie i odważne projekty zieleńców pokazali architekci krajobrazu: Małgorzata Rudawa (RS Architektura Krajobrazu) i Dariusz Malinowski (Pleneria Projekt). Natomiast dr inż. Marcin Kubus (ZUT w Szczecinie) przedstawił zalecenia i uwagi praktyczne dotyczące ścieżek edukacyjnych m.in. na przykładzie Cmentarza Centralnego w Szczecinie.

W programie konferencji nie zabrakło także praktycznych wystąpień, podczas których pracownicy zarządów zieleni: Monika Pigla (ZZM w Poznaniu), Ewelina Latoszewska (Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku) oraz Edward Galus (Rejonowe Przedsiębiorstw Zieleni w Kielcach) podzielili się swoimi doświadczeniami w utrzymaniu parków i zieleńców.

Drugi dzień obrad poświęcony został tematyce doboru gatunków i pielęgnacji drzew, krzewów, kwietników i trawników oraz małej architekturze. Dr inż. Grzegorz Nowak (ZUT w Szczecinie) zaprezentował bogactwo kolorystyczne roślin sadzonych w parkach i zieleńcach, które oprócz poprawy warunków zdrowotnych i klimatycznych powinny podnosić walory estetyczne. Dlatego tak ważny jest ich odpowiedni dobór. Z kolei dr hab. Agnieszka Krzymińska (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) przedstawiła różnorodność form kwietników oraz preferowane gatunki roślin podkreślając, że prawidłowo skomponowane i utrzymane są wizytówką miasta. Taką rolę pełnią również trawniki, o których mówił dr inż. Michał Krzyżaniak (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). Właściwy dobór mieszanki, a także częste i starannie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne takie jak koszenie, wertykulacja, nawożenie oraz nawadnianie pozwolą na utrzymanie gęstego, wyrównanego i pozbawionego chwastów trawnika.

Druga sesja poświęcona była małej architekturze. Dr inż. Hanna Marszałek (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) przedstawiła rozwiązania przyjazne wszystkim użytkownikom. Zwróciła uwagę na to, że tereny zieleni będą dostępne dla każdego, jeśli projektanci wprowadzą w życie ideę „projektowania uniwersalnego”.

Na zakończenie programu konferencji prof. dr hab. Urszula Nawrocka-Grześkowiak zaprezentowała przykłady fontann w Polsce i zagranicą, które niewątpliwie stanowią element podnoszący atrakcyjność terenu.

Dziękujemy Wykładowcom, Uczestnikom, firmom promującym oraz Patronom Medialnym i zapraszamy do galerii zdjęć z konferencji. 

program konferencji Parki i zieleńce w mieście (pdf)

Jeżeli nie mogłeś uczestniczyć w  konferencji, a zależy Tobie na materiałach  – kliknij na link, a dowiesz się więcej.